Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Abadá Capoeira

ABADÁ CAPOEIRA

                                                                      A . . Associacao
                                                                      B . . Brasileira
                                                                      A . . de Apoio
                                                                      D . . e Desenvolvimento
                                                                      A . . de Arta Capoeira

ABADÁ CAPOEIRA, založená roku 1988, je v dnešní době jeden z nejpopulárnějších typů Capoeiry,jak v Brazílii, tak i v zahraničí. Je reprezentována ve všech Brazilský krajích a v dalších třiceti zemích světa.

Abadá-Capoeira rozumí Capoeiře jako multidisciplinárnímu umění, které v sobě zahrnuje různé sportovní, kulturní, bojové a umělecké aspekty.

Abadá Capoeira upřednostňuje filozofii,která slouží k rozvinutí nejen Capoeiry, ale i technického mistrovství studenta a samotné nauky. Využívá zároveň Capoeiry jako důležitého učitelského nástroje, kulturního i uměleckého bohatství. Během přeměny od studenta do učitele si udržuje originálních zásad starých mistrů Capoeiry, jejich kulturního i životního přesvědčení.

 Abadá Capoeira se drží lidských kulturních zásad založených na cti, přátelství a volnosti. V naději na uskutečnění těchto cílů je umění Capoeira rozšířeno na univerzity, školy, kluby a jiné podobné instituce. Během uskutečňování těchto cílů Abadá Capoeira hledá způsob na zdůraznění dobrého charakteru, oddání i mocné osobnosti u svých studentů.

Vychází z některých poučení Mestre Bimby (zakladatele Capoeiry jako sportu v Brazílii, po období jejího zákazu), ve kterých se mluví o jednotlivých druzích Capoeiry – Capoeira Regional a Capoeira Angola, které můžeme sečíst a můžeme uvažovat o Abadá-Capoeiře jako celku. A v tomto případě ji necháváme otevřenou evoluci techniky, setrvávání tradice a kreativitě.     

Všichni instruktoři capoeiry jsou školeni jak ve výuce capoeiry samotné tak i v pedagogickém přístupu a jejich činnost je stále kontrolována což zajišťuje vždy kvalitu výuky a zejména pro nebrazilce je to způsob jak se naučit opravdovou capoeiru bez toho, aby žil přímo v Brazílii.

V současné době v Abadě působí kromě mestre Camisy velké množství vynikajících osobností ( např. mestre Capixaba, mestre Nago, mestrando Charm, mestranda Edna Lima, mestrando Cobra a mnoho dalších ) a činnost této organizace se zaměřuje na mládež a výuku capoeiry ve školách.

Dále je velmi důležitý velký důraz na tradiční pojetí, zejména zachování absolutní kvality hudby a nástrojů – tocar
( Tři berimbau-Gunga, Media, Viola + Atabaque + Pandeiro + Agogo..žádné jiné nástroje v tradiční rodě nejsou dovoleny ) a celkově i fyzické hry – jogar.

MESTRE CAMISA

             

Narodil na severovýchodě Brazílie. S capoeirou začal už ve svých 7 letech, kdy ho učil jeho bratr Camisa Roxa, student Mestre Bimba. Později se Mestre Camisa stal sám žákem Mestre Bimba.

Na začátku 70. let se svým bratrem podnikli celoroční turné po Brazílii s taneční společností Olodum Maré. Společnost poslední tři měsíce zůstala v Rio de Janeiru a pak se vydala do Evropy. Mestre Camisa ovšem zůstal v Brazílii a začal uvažovat o živobytí coby učitel capoeiry.

Od počátku 80. let, Mestre Camisa začal na základě zkušeností předaných od Mestre Bimba rozvýjet svůj vlastní styl a metodologii, která zařadila capoeiru do oblasti bojových umění.

V roce 1988 založil organizaci ABADÁ.
Mestre Camisa je považován za jednoho z nejuznávanějších capoeiristů který věnoval Capoeiře celý svůj život a významně pomohl rozvoji tohoto umění na dnešní úroveň.

SYSTÉM PÁSKOVÁNÍ

 

Abadá používá motivy z přírody k symbolizaci stupňů. Capoeirista se musí prokázat, jak během tréninků tak v rodě. Na každém Batizadu jsou studenti batizováni a dostanou pásek odpovídající jejich stupni.

Začátečník:

           Šedý (crua) - začátek cesty

Student:

           Šedo-žlutý (crua-amarela)

Zlato: Lesk v očích jeho držitele. Každý kdo vidí Capoeiristy v rodě je ohromen akrobacií a floreio.

           Žlutý (amarela)

         Žlutý-oranžový (amarela-laranja)

 Slunce: Capoeirista je stále ohromen, ale začíná chápat, že Capoeira není pouze zlato, ale je ještě něco pod povrchem.

           Oranžový (laranja)

           Oranžový-mordý (laranja-azul)

Graduado:

 Moře: Dlouhá cesta, kterou má Capoeirista před sebou. Na této úrovni je Capoeirista Aluno Graduado.

           Modrý (azul)

           Modrý-zelený (azul-verde)

Prales: Caopeirista získává lepší porozumění Capoeiry a přibližuje se přírodě.

           Zelený (verde)

           Zelený-fialový (verde-roxa)

Instruktor:

 Chameleón: V tomto bodě ať Capoeirista skončí nebo pokračuje ve cvičení, Capoeira ovlivní jeho život. Také to symbolizuje Chameleóna nejproměnlivější bytost. Na této úrovni se stává instruktorem.

           Fialový (roxa)

           Fialový-hnědý (roxa-marrom)

Profesor:

 Země: Capoeira je hluboko uvnitř, jako kořeny v zemi. Capoeirista se rozvíjí a adaptuje Capoeiru svému světu bez ztráty tradice. Na této úrovni se stává Profesorem.

           Hnědý (marrom)

           Hnědý-červený (marrom-vermelha)

Mestrando:

 Rubín: Symbolizuje spravedlnost. Capoeirista je příkladem pro ostatní v soukromém životě i v Capoeiře. Má právo činit rozhodnutí týkající se Capoeiry, nyní se nazývá Mestrando.

           Červený (vermelha)

           Červený-bílý (vermalha-branca)

Grâo-Mestre:

 Diamant: Nejodolnější minerál v přírodě, je čistý a nemůže být zlomen. Tento stupeň se nazývá Grâo - Mestre a je duchem skupiny. Nemusí být fyzicky zahrnut v Capoeiře. Člověk se může stát Grâo - Mestrem pokud bude Mestrem víc než 15 let a nebo předešlý Grâo - Mestre odešel...

           Bílý (branca)

 

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek